Bank mleka kobiecego – bo liczy się każda kropla

Czy wiecie, że każdego roku w Polsce około 30 tysięcy ciąż kończy się przedwcześnie? Wcześniaki stanowią około 7% wszystkich noworodków.

Gdy tylko dowiedziałam się o otworzeniu oddziału Banku Mleka Kobiecego w moim mieście, od razu wiedziałam, że chce iść tą drogą. Szczecińska placówka działa przy Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM na Pomorzanach. Dawczynią może zostać każda zdrowa kobieta w okresie laktacji (niżej znajdziecie WYMOGI WOBEC DAWCZYŃ).  Aby zapewnić wysokie bezpieczeństwo należy przejść kontrolne badania krwi oraz pokarmu. Wszystko możemy załatwić jednego dnia, na miejscu, w szpitalu.  Po uzyskaniu pozytywnych wyników otrzymujemy profesjonalne wyposażenie na czas wolontariatu (profesjonalny laktator, buteleczki do przechowywania pokarmu).
Każdego dnia odciągamy pokarm w domowym zaciszu (oglądając przy tym ulubiony serial ;)) a następnie wkładamy zakręconą buteleczkę do zamrażarki. Raz na dwa tygodnie po zamrożone mleko przyjeżdża transport medyczny zapewniony przez Bank. Darowany pokarm przeznaczone jest głównie dla najbardziej potrzebujących hospitalizowanych noworodków; a więc ciężko chorych, urodzonych przedwcześnie. Zanim nasze mleko trafi do konkretnego dziecka w szpitalu zostanie poddane kolejnemu badaniu mikrobiologiczmu oraz pasteryzacji.
Skrajne wcześniaki są mniejsze niż litrowa butelka wody. Mieszczą się na dłoni. Walczą o każdy następny oddech…
Z dnia na dzień stają się jednak coraz bardziej silne i odporne. Mleko jest dla nich nie tylko pożywieniem ale także LEKIEM. Kobiecy pokarm poza podstawowymi składnikami odżywczymi i budolcowymi tj. pełnowartościowe białka, łatwostrawne tłuszcze (w tym dobry cholesterol) i węglowodany, zawiera również :
– hormony w tym hormon wzrostu
– pożyteczne bakterie probiotyczne
– żywe komórki krwi i komórki macierzyste
– immunoglobuliny o działaniu przeciwirusowym, przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym
– enzymy
– witaminy i mikroelementy
– sole mineralne
Niestety przedwczesny poród bywa bardzo często powodem problemów z laktacją. Właśnie takim mamom i ich dzieciom możemy pomóc oddając swój pokarm do BANKU MLEKA KOBIECEGO.
Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości – chętnie pomogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *