Chusty Elastyczne

Często pierwszym wyborem rodziców jest chusta elastyczna. Ma ona opinię łatwiejszej w obsłudze, często jest także tańsza niż chusta tkana. Wykonana jest ze sztucznych włókien i możemy z niej wykonać tylko jedno wiązanie, które wymaga aż trzech (!) warstw materiału na dziecku. Wyobraźcie sobie lato, słoneczko w pełni i tyle dodatkowej sztucznej odzieży… Wiązanie niewątpliwie jest mało przewiewne i łatwo się w nim spocić.

Zaletą “elastyków” jest brak potrzeby dociągania materiału, czego najczęściej boją się niewprawieni chusto-rodzice. Chustę wiążę się ciasno na sobie, a dziecko umieszcza się w niej po zawiązaniu węzła. Zwróćcie jednak uwagę, że sam sposób wiązania zajmuje tyle samo czasu i energii jak w przypadku chusty tkanej.

Minusem takich chust jest fakt, że nadają się jedynie dla noworodków i małych niemowląt. Przy noszeniu cięższych dzieci (powyżej 5-6kg) materiał sprężynuje – powodując niepożądane zmiany pozycji dziecka oraz dyskomfort dla noszącego. Chusta elastyczna może zapewnić prawidłową i zdrową pozycję dla dziecka – jednak ze względu na krótki czas użytkowania, ograniczoną ilość wiązań i większe “zużywanie” się cieńkiego materiału – warto rozważyć wybór chusty tkanej.