Długości chust – jaki rozmiar wybrać

Wybierając pierwszą chustę wielu rodziców zastanawia się jaka długość będzie dla nich najlepsza. Rozmiar chusty powinno dobierać się pod względem WIĄZANIA i ROZMIARU UBRAŃ rodzica.

Zastanów się :

– Jakie wiązanie będzie dla Was najbardziej komfortowe

Dla noworodków najbezpieczniejsze wiązania to kangurek i kieszonka,

przy czym kangurek “zjada” zdecydowanie mniej materiału niż kieszonka.

Do zawiązania plecaka prostego potrzebujesz tyle samo chusty co do kangurka,

zaś do wiązań warstwowych (DH,2X)- tyle samo co do kieszonki.

-Do jakiej grupy określającej sylwetkę należysz

drobna budowa ciała - poniżej rozmiaru 36

standardowa budowa ciała - pomiędzy 36 a 42

większa budowa ciała - powyżej rozmiaru 42

Najczęściej spotykane oznaczenie rozmiarów chust tkanych to :

  • “3” czyli 3,2 metra : przeznaczona dla bardzo szczupłych osób (poniżej rozmiaru 36) do wiązania kangurka, plecaka prostego i wiązań na biodrze
  • “4” czyli 3,6 metra – idealna do kangurka, plecaka prostego i wiązań na biodrze dla osób o standardowej budowie ciała (pomiędzy rozmiarem 36 – 42)
  • “5” czyli 4,2 metra – osoby szczupłe (poniżej rozmiaru 36) są w stanie wykonać z niej wszystkie wiązania ( w tym kieszonkę, double hammock oraz 2x)
  • “6” czyli 4,6 metra – osoby o standardowej budowie ciała (pomiędzy rozmiarem 36 – 42)  będą w stanie wykonać z niej wszystkie wiązania ( w tym kieszonkę, double hammock oraz 2x)
  • “7” czyli 5,2 metra – osoby noszące rozmiar większy niż 42/44  będą w stanie wykonać z niej wszystkie wiązania ( w tym kieszonkę, double hammock oraz 2x)


Pamiętajcie także o tym, że każdy producent inaczej tnie chustę. Oznacza to, że kupując ten sam rozmiar u dwóch innych producentów możemy mieć dwie różne długości. Są firmy które zostawiają długie skosy, które ładnie się układają po zawiązaniu węzła podwójnego, inne kroją chusty bardzo oszczędnie.

Prawdą jest, że z dłuższej chusty jesteśmy w stanie wykonać wszystkie wiązania (zarówno z przodu jak i tyłu), możemy zawiązać różne wykończenia czy kolejne supły żeby nie podeptać ogonów chusty, jednak zbyt długi pas materiału jest zdecydowanie trudniejszy do opanowania, zwłaszcza przy nauce motania. Jeśli nie masz jeszcze wprawy, lepiej nie kupuj ani chusty dłuższej niż potrzebujesz ani chusty krótszej (wiązanie węzła podwójnego “na ogryzkach” jest trudne i niebezpieczne)

Chusty różnych marek mają również różną szerokość. Czasem może być to różnica nawet kilkunastu centymetrów.