Nosidła

Bezpieczne nosidła ergonomiczne charakteryzują się miękkim i szerokim panelem, dającym podparcie od kolanka do kolanka. Główną zaletą nosideł jest szybkość ich zakładania, kompaktowe wymiary, wygodna i fizjologiczna pozycja siedząca dziecka oraz komfort noszącego.

Zaleca się wstrzymać z używaniem nosidła do momentu samodzielnego siadu równoważnego dziecka, ze względu na :

  • szersze odwiedzenie nóżek  niż w chuście
  • punktowe podparcie i brak stabilizacji bocznej
  • prowokowanie do wyprostu

Oczywiście, każda para (rodzic+dziecko) powinna być rozpatrywana indywidualnie, czasem zdarzają się sytuacje w których dopuszcza się stosowanie nosidła dla mniejszych dzieci. W takim wypadku szczególnie namawiam do kontaktu z Doradcą Noszenia, przymierzeniem i wybraniem nosidła w którym dziecko będzie miało najbardziej optymalną pozycję. Zachęcam do przeczytania o korzyściach noszenia DLACZEGO WARTO NOSIĆ gdzie wyjaśniam ile korzyści przynosi zaspokojenie potrzeby bliskości.

Większość nosideł pochodzi z Azji, gdzie spełnia bogatą i kulturalnie istotną rolę w życiu kobiety i matki.  Na rynku Europejskim najpopularniejsze nosidła to :

MEI-TAI – pochodzi z Chin, przypomina prostokątny panel z wszytymi pasami w górnej i dolnej części. Nadaje się do noszenia zarówno z przodu jak i z tyłu. Górne pasy (mogą być wypełnione lecz nie muszą) pozwalają na wygodne i równomierne rozłożenie ciężaru. Dolne pasy zawiązuje się w talii w węzeł podwójny. Górne pasy przeprowa się na ramionach, krzyżuje, następnie prowadzi pod udami dziecka i zawiązuje w talii (po przeciwnej stronie niż dziecko).

W europejskiej wersji Mei-tai możemy znaleźć szereg udogodnień tj. wypełnienie pasów naramiennych, doszyty kapturek a nawet możliwość regulacji szerokości i wysokości. 

WRAP- TAI – nosidło wzorowane na Mei-tai, z tą różnicą, że górne pasy są szersze i rozkłada się je na udach i pupie dziecka. Najczęściej wykonane z chusty. Nosidła typu wrap-tai dobrze pracują, zapewniają komfortowe podtrzymanie i rozłożenie ciężaru.

NOSIDŁA HYBRYDOWE – nosidła w których połączono nosidło wiązane z nosidłem ergonomicznym (węzeł + klamry). Mogą być wzorowane zarówno na nosidłach typu Mai-tai jak i Wrap tai. Plastikowe klamry umieszczone są w pasie biodrowym, a górne pasy pozostają bez zmian. Sposób zakładania wygląda identycznie jak w przypadku wrap i mai- tai z tą różnicą, że zaczynamy od zapięcia pasa biodrowego (a nie zawiązania). Dzięki temu pozbywamy się jednego z węzłów. To spore ułatwienie, zwłaszcza przy wyjmowaniu dziecka – w zawiązanym Mai i wrap-taiu mamy dwa węzły  (od pasów naramiennych oraz od pasa biodrowego)

ONBUHIMO – pochodzi z Japonii, w slangu funcjonuje po prostu jako ONBU, charakteryzuje się brakiem pasa biodrowego. Prostokątny panel posidada wszyte pasy jedynie w górnej części, które zapina się w dolnej części panela (dawniej zamiast plastikowych klamer, pasy przeprowadzało się przez metalowe kółka). Pasy można krzyżować na plecach lub przeprowadzić równolegle. Nadaje się do noszenia z przodu oraz z tyłu. Ze względu na brak ucisku brzucha może być wykorzystywane przez kobiety w ciąży.

NOSIDŁA KLAMROWE –

Ergonomiczne nosidła klamrowe są szczególnie cenione przez mężczyzn, głównie za szybkość zakładania i bardzo komfortową możliwość regulacji (podobną jak w plecakach turystycznych). Zarówno pas biodrowy jak i pasy naramienne zbudowane są na taśmach i zakończone klamrami. Można nosić dziecko z przodu lub z tyłu krzyżując pasy lub prowadząc równolegle. Często usadowienie dziecka, w nosidłach ergonomicznych, na plecach noszącego jest zbyt niskie- dziecko niewiele widzi, może rozglądać się jedynie na boki, przez co może odginać się i odchylać głowę mocno do tyłu, co przy dłuższym noszeniu może być niewygodne.  Miękki panel biodrowy powinien podpierać całe uda dziecka i okalać jego plecy nie powodując przesadnego wyprostu.

Nosidła ergonomiczne mogą różnić się między sobą :

rozmiarem (baby, todler) – różna szerokość i wysokość panela

regulacją (np. Tula FTG, LennyUp) – jedno nosidło dzięki możliwości regulacji szerokości i wysokości panela będzie pasowało na mniejsze i większe dziecko

pasem biodrowym – wypełnieniem, jego sztywnością, szerokością ( np. Coccolare – podwijany pas biodrowy zbudowany jedynie na wytrzymałych taśmach, bez wypełnienia a Tula ma bardzo masywny, sztywny i mocno wypełniony pas biodrowy)

pasami naramiennymi – głównie różnią się stopniem wypełnienia i tym samym grubością

wykonaniem kaptura – może być odpinany lub wszyty na stałe, zawiązywany na troczki lub przyczepiany na metalowe zatrzaski.

 

Pamiętajmy, że nosidła nie są tak UNIWERSALNE jak chusty. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem konkretnego modelu, warto przymierzyć i sprawdzić czy do Was pasuje. Obserwuje się znaczące różnice w ułożeniu i pozycji malucha, przy różnych gabarytach noszącego i dziecka.