Pierwsza chusta – jaką wybrać na początek

PIERWSZA CHUSTA

Jaką chustę wybrać na początek ? W internecie spotykamy ogrom wzorów, kolorów i cen które mogą zwalić z nóg. Do tego słownictwo, nazwy, marki… Zastanawiasz się czy istnieje chusta idealna na początek ? Postaram się opisać na co zwrócić uwagę szukając pierwszej chusty.

Chusta polecana jak mantra to PASIAK 4,6 O SPLOCIE SKOŚNO- KRZYŻOWYM ZE 100% BAWEŁNY. Jest to bardzo bezpieczny i sprawdzony wybór, co nie znaczy, że inna chusta nie sprawdzi się równie dobrze 😉

Lenny Lamb – Marsylianka

 Turkusowa Jodełka od Little Frog

Dlaczego  chusta w pasy ?

Kolorowe poziome pasy ułatwiają naukę dociągania. Widzimy dokładnie czy udało się utrzymać napięcie chusty, który kolor jest “luźny” i gdzie należy poprawić, dociągnąć czy poluzować. Najbardziej praktyczne są szerokie poziome pasy w różnych kolorach. Warto wybrać chustę z różnymi krawędziami, dzięki którym od razu widać czy dociągamy materiał przy szyjce czy przy pupie maluszka.

Dlaczego długość 4.6 ?

Jest to uniwersalna długość – dzięki temu zarówno osoby noszące rozmiar XS jak i XL będą mogły wykonać z niej większość najpopularniejszych wiązań, w tym te najbardziej chustożerne- kieszonka, 2x,dh.

Niektóre wiązania- kangur, plecak prosty- “zjadają” mniej chusty – jednak dłuższa chusta nie jest problemem – zawsze można zawiązać kolejny węzeł, kokardę czy jeszcze inne wykończenie.

Jak od każdej reguły, tak i od tej występują wyjątki. Jeśli jesteś bardzo szczupłą osobą – wszystkie wiązania wykonasz z krótszej chusty (4.2m), jeśli zaś nosisz większy rozmiar – do niektórych wiązań będziesz potrzebować długości 5,2 (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o doborze długości chusty zapraszam tutaj)

Dlaczego splot skośno-krzyżowy ?

Splot skośno-krzyżowy jest tańszy od żakardowego i to właśnie tym splotem tkane są klasyczne chusty w pasy. Nowe chusty utkane tym splotem kosztują około 200 zł, zaś ceny używanych zaczynają się od 120 zł. Jest niesamowicie wytrzymały, bezpieczny, doskonale układa się na dziecku dopasowując się do naturalnych krzywizn jego ciała. Odpowiednio zawiązana chusta przejmuje ciężar dziecka, odciążając noszącego. Nie rozciąga się po długości, pozwala zachować taką samą pozycję dziecka po godzinnym spacerze jak chwilę po zamotaniu. Materiał utkany splotem skośno- krzyżowym po prostu dobrze współpracuje – co czyni go świetnym wyborem na start.

Dlaczego bawełna ?

Bawełna to podstawowy i najbardziej uniwersalny składnik chust. Nadaje się do noszenia latem i zimą, zarówno dla maluszków jak i starszaków. Jest przewidywalna podczas motania, przewiewna i łatwa w pielęgnacji. Nie gniecie się, w razie zabrudzeń można wrzucić do pralki. Chusty bawełniane są z reguły miękkie od nowości lub łatwe do złamania. Wystarczy kilka prób i voilà mamy już chustę złamaną. To magiczne sformułowanie to nic innego jak naturalne wyrobienie się materiału. Podczas pracy tkanina mięknie, staje się bardziej delikatna i przyjemna w dotyku co zdecydowanie ułatwia dociąganie i wiązanie supła.

Wybór chusty spełniającej powyższe kryteria będzie wyborem BEZPIECZNYM – eliminujemy ryzyko, że chusta będzie zbyt sztywna, zbyt gruba, zbyt zwarta, zbyt śliska, zbyt sprężynująca, zbyt gryząca, zbyt szorstka czy nawet zbyt gniotąca się czy zbyt lubiąca kąpiele w wannie i suszenie na płasko 🙂 Pamiętajcie, że chusta musi się Wam podobać, czasem piękny żakard czy chusta z domieszką odpowiednią do wagi maluszka będzie strzałem w dziesiątkę 😉

 – Chusty INDIO o splocie żakardowym

Dobrze, a co z gramaturą ?

Chusty bawełniane tkane splotem skośno-krzyżowym są najczęściej są cieńkie lub średniogrube, ich wartość gsm waha się w okolicy 220 g/m2 (więcej o gęstości chust przeczytasz tutaj) lub niewiele ponad. Dzięki temu są zazwyczaj miękkie od nowości. Producenci najpopularniejszych polskich chust często określają je jako “pierwsza chusta” lub “chusta do nauki”. Można pokusić się o zakup nowej bez obaw, że będzie sztywna czy twarda. Jednak jeśli wolelibyście chustę o nieco większej gramaturze, zakochaliście się we wzorach żakardowych, innym splocie lub chcielibyście spróbować domieszek w składzie – warto rozejrzeć się za chustą na rynku wtórnym. W tej chwili działa wiele grup sprzedażowych na facebooku, rodzice często wystawiają chusty na olx czy allegro. Więcej o tym jak kupić pierwszą chustę – na naszym blogu (tutaj).