Chusty kółkowe

Chusty kółkowe są świetnym wyborem dla rodziców chcących szybko zamotać dziecko. Idealne na tzw. szybkie akcje. Doskonale sprawdzają się podczas krótkich tras, przenoszeniu dziecka z auta do sklepu, wchodzeniu po schodach, czy usypianiu maluszka. Swoją nazwę zawdzięczają metalowym kołom wszytym w jeden koniec materiału. Ich długość to zazwyczaj od 1,7 – 2,2 m – w większości przypadków dwumetrowy pas materiału jest długością wystarczająca dla każdego 🙂  Nosić w chustach kółkowych możemy zarówno noworodki jak i starszaki.

Kompaktowe rozmiary chusty kółkowej sprawiają, że z łatwością zmieści się w torbie lub  pod wózkiem a przy wiązaniu nie zamiatamy ogonami po klatce schodowej czy parkingu.

Podstawowe wiązanie jest niewymagające i zajmuje niewiele czasu. “Zawiązane” kółka możemy założyć ponownie bez konieczności całkowitego rozplatania- wystarczy jedynie dociągnąć materiał. Kółka pełnią rolę samozaciskającej się blokady, która odpowiednio zawiązana trzyma napięcie chusty i zapewnia dziecku wygodną kieszonkę.

W kółkach możemy nosić się brzuszek do brzuszka, na biodrze (szczególnie polecane dla starszych, ciekawych świata dzieci) lub na plecach (jednak niewiele osób decyduje się na tą możliwość)

Jednak… W przeciwieństwie do chust elastycznych i tkanych chusty kółkowe obciążają tylko jedną stronę noszącego. Ciężar dziecka spoczywa jednym ramieniu, dlatego nie nadają się na długie spacery. Należy również pamiętać aby zmieniać strony motania aby nie dopuścić do asymetrii.

 

Dla kogo więc chusta kółkowa ?

Dla każdego kto potrzebuje szybko zawiązać dziecko na niedługi okres czasu 🙂

Zapytacie więc ile czasu można nosić dziecko w chuście kółkowej ? Jest to sprawa indywidualnych odczuć i predyspozycji. Z uwagi na to, że pozycja dziecka w chuście kółkowej jest prawidłowa i zazwyczaj śpi sobie wygodnie lub obserwuje świat – bardziej skupiamy się na komforcie osoby noszącej. W moim przypadku, kręgosłup dawał mi sygnały po około 15 minutach, jedno ramie zaczynało odmawiać współpracy.  Warto słuchać siebie, jeśli zaczynasz się garbić, przechylać, pochylać lub zwyczajnie robi ci się ciężko – wtedy lepiej wyjąć dziecko a jeśli to niemożliwe – zmienić obciążoną stronę. Myślę, że dla większości osób górną granicą jest 30 minut noszenia.

Podsumowując – chusty kółkowe są bardzo przydatnym towarzyszem chusty długiej – jednak nie traktujcie jej jako zamiennik – bardziej jako dodatek 🙂